МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, НАРЕДБА I-45 Част 3
Глава шеста.
ОТЧЕТ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТАТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ
Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Всяко регистрирано или с прекратена регистрация превозно средство се води на отчет на териториално ниво в структурно звено "Пътна полиция" при областните дирекции на МВР и на централно ниво.
(2) Отчетът включва всички данни от свидетелството за регистрация към момента и промените в тях.
(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Към данните на отчета се включват и данни за издирване и снемането от издирване за всяко превозно средство, информация за налаганите от съдебни, данъчни или митнически органи ограничения и тяхното отменяне, за първоначалния технически преглед, за временно спиране от движение и последващо пускане в движение, както и данни за застрахователя и тоталната щета при прекратяване на регистрацията по реда на чл. 18, ал. 1, т. 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Главна дирекция "ОП", организира воденето на централен отчет на превозните средства, създаването на информационен фонд (ИФ) на регистрираните превозни средства и ползването на
информацията по отчета на териториално и централно ниво.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Главна дирекция "ОП", организира и координира обмена на информация между европейските фондове на регистрираните превозни средства и ИФ на КАТ по ал. 4.
Чл. 35. (1) Информацията по отчета на превозните средства се съхранява на носители, гарантиращи пълно и точно запазване на данните за срок 10 години след прекратяване на регистрацията.
(2) Носителят на информация е:
1. магнитен - за съхраняване на информацията на териториално и централно ниво;
2. хартиен - за съхраняване на информацията в картотека на териториално ниво.
Чл. 36. За превозни средства, върху които са наложени ограничения от органите на съдебната власт (съд, прокуратура и следствие) или данъчната администрация, се въвежда информация по отчета и ограниченията се запазват до писмена отмяна от органа, който ги е наложил или от друг компетентен орган.
Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Всички документи, които съдържат данни за регистрация, промени в нея или прекратяване регистрацията на превозно средство, се подреждат по дати с опис на документите и се съхраняват в съответното структурно звено на "Пътна полиция" за срок 10 години. След този срок документите се бракуват със заповед на директора на съответната областна дирекция на МВР по предложение на началника на структурно звено "Пътна полиция". Бракуваните документи се унищожават по начин, определен в заповедта.
Чл. 38. (1) При поискване на собствениците се издават удостоверения за регистрирани или с прекратена регистрация превозни средства след заплащане на такса, която се събира в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) На заявители извън МВР, органите на съдебната власт, органите за защита на националната сигурност и обществения ред и данъчната администрация се предоставя информация за регистрирано превозно средство и собствеността му по разпореждане на органите на съдебната власт. Заявителите заплащат такса, която се събира в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Обобщени справки за броя на моторните превозни средства на централно ниво се издават от ГД "ОП", а на териториално ниво - от СДВР или съответната ОДМВР, след заплащане на такса, която се събира в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
(4) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Заявления за издаване на удостоверение за регистрирани или с прекратена регистрация превозни средства по ал. 1 и заявление за издаване на обобщени справки по ал. 3 могат да бъдат подавани по електронен път чрез автоматизираната информационна система за електронни услуги на МВР с притежавания от гражданина валиден универсален електронен подпис. При подадено заявление по този ред органите по регистрация изпращат потвърждение или отказ до гражданина по електронен път.
(5) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) При изпратено потвърждение по ал. 4 гражданинът се уведомява, че документът ще бъде издаден след заплащане на държавна такса.
(6) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Структурните звена "Пътна полиция" водят дневник за лицата, поискали информация за превозните средства, целите, за които се искат данните, вида и времето на предоставената информация, както и причината за отказ в случай, че не са предоставени данни. Дневниците се водят до осигуряване на възможност за съхраняване на тези данни в ериториалната автоматизирана система за КАТ.
Глава седма.
ВРЕМЕННО ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТАТА,
ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ
Чл. 39. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Органите на "Пътна полиция" издават разрешение за временно движение със срок на валидност до 30 дни, когато ускат спряно от движение превозно средство в движение по пътищата временно.
(2) За издаване на разрешение за временно движение собственикът на ППС представя:
1. писмено заявление;
2. документ за самоличност;
3. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) застраховка "Гражданска отговорност" и двустранен констативен протокол за ПТП.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) В разрешението за временно движение по пътищата задължително се вписват регистрационният номер, срокът на валидност, данните за превозното средство и собственика, целта на издаването му и разрешеният маршрут или район на движение и наложените ограничения за движение на превозното средство.
(4) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Заявление за издаване на разрешение за временно движение по пътищата може да бъде подавано по електронен път чрез автоматизираната информационна система за електронни услуги на МВР с притежавания от гражданина валиден универсален електронен подпис. При подадено заявление по този ред органът, който издава разрешението, изпраща потвърждение или отказ до гражданина също по електронен път.
(5) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) При изпратено потвърждение по ал. 4 гражданинът се уведомява, че разрешението ще бъде издадено след заплащане на държавна такса.
Чл. 40. (1) Превозните средства се спират от движение временно:
1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) при условията и по реда на чл. 171, т. 2 ЗДП;
2. по искане на собственика.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) На временно спрените от движение превозни средства се изземва част втора на свидетелството за регистрация и се поставя знак "Спрян от движение".
(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Иззетите свидетелства за регистрация се предават и съхраняват в структурните звена, където са регистрирани превозните средства.
Чл. 41. За временно спиране на регистрирано превозно средство от движение по искане на собственика се представят:
1. писмено заявление;
2. молба, в която се посочват причините за спиране на превозното средство от движение;
3. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) част втора на свидетелството за регистрация на превозното средство;
4. документ за самоличност.
Чл. 42. Причините и датата на спирането от движение се въвеждат в Териториалната автоматизирана информационна система (ТАИС) за КАТ.
Чл. 43. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Временно спрените превозни средства се пускат в движение след отстраняване на причините, поради които са били спрени, и извършване на технически преглед, освен в случаите по чл. 171, т. 2, букви "в" и "г" ЗДП.
Чл. 44. (1) За пускане в движение на превозно средство собственикът представя:
1. писмено заявление;
2. протокол за извършен преглед за техническа изправност на ППС;
3. документ за самоличност;
4. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) застраховка "Гражданска отговорност" и двустранен констативен протокол за ПТП;
5. квитанция за платена такса за превозното средство;
6. други документи, предвидени в закон или друг нормативен акт.
(2) Датата на пускане в движение се въвежда в ТАИС за КАТ.
Чл. 45. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Превозните средства, спрени от движение от органите на съдебната власт или данъчната администрация, се пускат в движение след писмено предписание от съответния орган за вдигане на забраната.
Глава осма.
СВЕТЛИНИ, ЗНАЦИ И НАДПИСИ, ИЗПОЛЗВАНИ ЗА ОБОЗНАЧАВАНЕ НА МПС И РЕМАРКЕТАТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И
ОБОРУДВАНЕ
Чл. 46. (1) За обозначаване превозните средства се комплектоват с опознавателни знаци и светлини, както следва:
1. синя или червена проблясваща светлина - устройствата се монтират на покрива на автомобила или на специална стойка на мотоциклетите, така че светлината да бъде добре забележима от всички страни; обозначава моторно превозно средство със специален режим на движение; ползва се само при необходимост;
2. жълта мигаща или проблясваща светлина - устройствата се монтират на покрива или кабината на превозното средство, така че светлината да бъде добре забележима от всички страни; обозначава моторно превозно средство, което поради специфичния си режим на движение представлява препятствие или опасност за движението по пътя;
3. "състав от пътни превозни средства" - три еднакви светещи тела, разположени хоризонтално над предната част на кабината на теглещото моторно превозно средство; телата излъчват оранжева светлина с интензитет на светене, равен на този на габаритните светлини; диаметърът им не може да бъде по-малък от 60 мм, а разстоянието между центровете им трябва да бъде от 150 до 310 мм;
4. "Република България" (BG) - поставя се на задната вертикална част на превозното средство, така че да не се възприема като едно цяло с регистрационния номер; представлява елипса с големина на осите 175 и 115 мм с вписани двете главни латински букви "BG" с височина 80 мм и дебелина на линията 10 мм; фонът на знака е бял, а буквите и кантът - черни; знакът се поставя на пътните превозни средства, пътуващи извън територията на Република България;
5. "деца" - поставя се на автобусите и леките автомобили, превозващи деца, от вътрешната страна на долния десен ъгъл на предното стъкло и на долния ляв ъгъл на задното стъкло; знакът има формата на квадрат с оранжев цвят със страна 400 мм с черна крайна ивица с широчина 25 мм и черно символично изображение на деца; за леките автомобили страната на квадрата е 150 мм, а широчината на черната ивица - 10 мм;
6. "глух или глухоням водач" - поставя се от вътрешната страна на долния десен ъгъл на предното стъкло и в долния ляв ъгъл на задното стъкло на моторното превозно средство, управлявано от глух или глухоням водач; знакът има формата на кръг с диаметър 108 мм, жълт цвят и черна крайна ивица с широчина 3 мм; в него са вписани три черни кръга с диаметри 36 мм, разположени на 120 градуса и отстоящи от центъра на знака на 27 мм;
7. "извънгабаритно пътно превозно средство" - поставя се отпред и отзад на превозното средство, което е извънгабаритно или превозва извънгабаритен товар, както и отпред на съпровождащия го автомобил; представлява табела с правоъгълна форма, бял цвят и размери - широчина 600 мм и височина 300 мм, върху която са нанесени успоредни и наклонени под 45 градуса червени и бели светлоотразителни ленти с размери - височина 55 мм и широчина 33 мм; надписът "ИЗВЪНГАБАРИТЕН" е от черни букви с размери - височина 75 мм, широчина 45 мм и широчина на линията 15 мм;
8. "товарен автомобил или трактор с максимално допустима маса над 3,5 тона и дължина над 7 м" - поставя се на удобно за това място на задната част на МПС, но не по-високо от 2,1 м от най-горния край; представлява една хоризонтална правоъгълна табела с размери - широчина 1400 мм и височина 140 мм или комбинация от две хоризонтални табели с размери - широчина 700 мм и височина 140 мм или комбинация от четири правоъгълни табели, от които две хоризонтални с размери - широчина 350 мм и височина 140 мм и две вертикални с широчина 140 мм и височина 350 мм; върху табелите са нанесени успоредни, наклонени под 45 градуса, насочени с горния си край към средната надлъжна ос червени светлоотразителни (флуоресциращи) и жълти светлоотразителни ленти с широчина 100 мм;
9. "ремарке или полуремарке" - поставя се на удобно за това място на задната част на превозното средство, но не по- високо от 2,1 м от най-горния край; представлява една хоризонтална правоъгълна табела с размери - широчина 1200 мм и височина 200 мм или комбинация от две хоризонтални табели с размери - широчина 600 мм и височина 200 мм или комбинация от четири правоъгълни табели, от които две хоризонтални с размери - широчина 300 мм и височина 200 мм и две вертикални с широчина 200 мм и височина 300 мм; табелите са светлоотразителни с жълт цвят и червена светлоотразителна (флуоресцираща) крайна ивица с широчина 40 мм;
10. "бавно движещо се моторно превозно средство" - поставя се отзад на бавно движещите се МПС, както и на прикачените към тях ремаркета; представлява табела с формата на равностранен триъгълник с дължина на страната 500 мм, скосени под 60 градуса и заоблени с радиус 10 мм върхове и светлоотразително покритие с червен цвят; в него е вписан червен флуоресциращ триъгълник с дължина на страната 350 мм; страните на външния и вътрешния триъгълник имат бял кант с широчина 5 мм;
11. "военна колона" - поставя се отпред на първото и отзад на последното превозно средство от колоната; представлява правоъгълна табела с бял цвят и размери - широчина 600 мм и височина 300 мм; надписът е с черни букви с размери – широчина 60 мм, височина 105 мм и широчина на линията 15 мм; в лявата страна на табелата е изобразен знакът "Внимание. Други опасности" със страни на триъгълника 150 мм;
12. (нова - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) "моторно превозно средство с монтирана автомобилна газова уредба (АГУ)" - поставя се на задното стъкло от вътрешната страна в горния ляв ъгъл или на подходящо място на челното
стъкло, ако МПС няма задно стъкло; знакът има формата на равностранен триъгълник с жълт цвят, със страна 70 мм и червена крайна ивица с широчина 5 мм; в него е вписан с черни латински букви надпис "GAS" с размери - широчина 8 мм, широчина на линията 2 мм, височина 14 мм; върху него е вписан черен знак "Внимание" с размери - широчина на линията в долния край 2 мм, а в горния 4 мм и височина 14 мм; знакът е светлоотразителен.
(2) Закрепването на знаците по ал. 1 трябва да осигурява стабилност по време на движение, като при необходимост могат да се монтират и допълнителни поддържащи елементи.
(3) На превозни средства с дължина над 12 м на страничните и задните им повърхности се поставят непрекъснати или прекъснати жълти, бели или червени светлоотразителни ленти с широчина от 50 до 60 мм, така че да се обозначи не по-малко от 80 % от дължината и широчината на превозното средство, като:
а) при използване на прекъсната маркировка разстоянието между единичните елементи не трябва да е по-голямо от 250 мм;
б) минималната височина на поставяне на светлоотразителната маркировка от повърхността на пътя е 250 мм, максималната - 1500 мм; в случаите, когато не може да бъде спазена указаната максимална височина, се допуска увеличаването й до 2100 мм;
в) не се допуска едновременното използване на непрекъсната и прекъсната маркировка на едно превозно средство или състав от пътни превозни средства.
(4) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) На превозни средства от категории М2, М3, N2, N3 и техните ремаркета от категории О3 и О4 се поставя табела за маси и размери по смисъла на Директива 96/53/ЕО.
(5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Поставянето на табела за маси и размери се извършва от производителя на превозното средство.
(6) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Табелата се поставя на място в непосредствена близост до задължителната идентификационна табела на ППС. Върху табелата по ал. 4 ясно, четливо и незаличимо трябва да са нанесени надписи, съдържащи следните обозначения:
1. наименование на производителя;
2. идентификационен номер на производителя;
3. дължина на МПС/ремарке/полуремарке;
4. широчина на МПС/ремарке/полуремарке;
5. данни относно измерването на дължината на съчленените ППС:
а) разстояние между предната част на МПС и центъра на неговото устройство за скачване (теглич/седло); при седла с няколко точки за скачване трябва да се укажат минималните и максималните стойност (аmin/аmах);
б) разстоянието между центъра на устройството за скачване на ремаркето (пръстен) или на полуремаркето (централен болт) и задната част на ремаркето/ полуремаркето; при наличие на повече от една точка на скачване трябва да се укажат минимални и максимални стойности (bmin/bmах).
Чл. 47. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Структурните звена "Пътна полиция" допускат до регистрация превозни средства с поставени върху тях табели, надписи и емблеми, ако те не са в противоречие с действащите нормативни актове.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Всички надписи се изписват на български език с изключение на запазените търговски марки. Надписите и емблемите могат да се дублират на чужд език.
(3) Забранява се изписването или залепването на надписи и емблеми върху стъклата и фаровете на МПС с изключение на разрешените с нормативни актове.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.)
Чл. 48. Регистрираните по реда на тази наредба превозни средства следва да са комплектовани с аптечка, пожарогасител, светлоотразителен триъгълник и резервно колело (джанта с гума).
Допълнителни разпоредби
§ 1. С правомощията на собствениците на превозните средства по тази наредба се ползват и техните пълномощници или законни представители.
§ 2. По смисъла на тази наредба:
1. "Превозни средства" са моторните превозни средства и теглените от тях ремаркета (полуремаркета), подлежащи на регистрация съгласно чл. 2.
2. (нова - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Ново превозно средство" е превозно средство, което не е било регистрирано.
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Стопански субекти" са:
а) всяко юридическо лице, създадено по действащите в страната закони, нормативни или административни актове, по силата на което то е способно да владее активи, да поема задължения, да извършва дейност, незабранена от законите на страната и да участва в операции с други лица;
б) физическо лице, регистрирано като едноличен търговец по Търговския закон;
в) търговско представителство на чуждестранно лице, регистрирано в Българската търговско-промишлена палата;
г) дружество по Закона за задълженията и договорите.
4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Регистрация" е административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на регистрационен номер.
5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Дата на първата регистрация" е датата, на която превозното средство е било регистрирано за първи път в страната или в чужбина.
6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Първоначална регистрация" е регистриране на превозното средство, подлежащо на регистрация съгласно чл. 2, което не е било регистрирано в страната.
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Свидетелство за регистрация" е документ, издаван от органите на МВР, който удостоверява регистрацията на превозното средство.
8. (предишна т. 7 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Идентификация" е съвкупност от действия, извършвани за:
а) сверяване данните на идентификационните номера от документите с тези върху превозното средство;
б) проверка на превозното средство в AИС "Издирвани МПС";
в) проверка в масива за регистрирани превозни средства по идентификационен номер и по регистрационен номер (ако има регистрация);
г) проверка за наличие на данни в масива за марки и модели;
д) проверка в международните масиви за издирвани МПС;
е) проверка в международните масиви за регистрирани МПС;
ж) проверка за съответствие на всички данни на представеното превозно средство с данните, описани в документите за собственост и произход.
9. (предишна т. 8 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Идентификационен номер" е подредена комбинация от знаци, поставена върху превозното средство от производителя с цел идентифицирането му. Отговаря на изискването на БДС ISO 3779 и БДС ISO 4030.
10. (предишна т. 9 - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) "Тотална щета" е застрахователно събитие, при което увреденото МПС не може да бъде възстановено чрез ремонт.
11. (нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) "ЕО сертификат за съответствие" е сертификат по образец в приложение № 9 на Наредба № 60 от 2009 г. (Приложение IХ на Директива 2007/46/ЕО), който се издава от производителя и удостоверява, че дадено ПС, принадлежащо към серията превозни средства от типа, одобрен в съответствие с Наредба № 60 от 2009 г. (Директива 2007/46/ЕО), отговаря на изискванията на всички регулаторни актове по времето на неговото производство.
12. (нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) "Индивидуално одобрение" е процедура, при която Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" удостоверява, че дадено превозно средство, независимо от това дали е уникално или не, отговаря на съответните административни разпоредби и технически изисквания по Наредба № 60 от 2009 г. (Директива 2007/46/ЕО).