Влязоха в сила промените в Наредба I-45 на МВР
Днес, на 31.08.2012г. в Държавен вестник бр. 67 e обнародвана Наредба за изменение и допълнение на Наредба № I-45/2000г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях. Съгласно приетите промени е изменено заглавието на наредбата като същата вече е „Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства”
Основните промени в наредбата са както следва:
1. В чл. 12 където е регламентирана регистрацията на нови превозни средства е въведено изискване за представяне за идентификация на всички нови ПС, с изключение на М1.
Регламентирано е задължителното представяне на сертификат за съответствие с одобрен тип, издаден от производителя, съгласно Наредба № 60 от 2009 г. за превозни средства от категории М, N, O и сертификат за съответствие с одобрен тип, издаден от производителя, съгласно Наредба № 117 от 2005 г. за превозни средства от категория L.
Подробно са регламентирани документите, които собственикът представя за регистрация на нови превозни средства от категории M, N и О, произвеждани в малка серия или с използване на нови технологии и концепции.
Също така за превозни средства от категории M, N и О без валиден сертификат за съответствие е предвидена възможност за представяне при регистрация на удостоверение за индивидуално одобряване, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", или индивидуално одобряване, издадено от компетентен орган на държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, признато за валидно на територията на Република България от ИААА.
2. В чл. 12а е включена Конфедерация Швейцария с което изискванията за регистрация на превозни средства внос от Швейцария се приравняват на изискванията за ПС внос от ЕС или ЕИП.
3. В чл. 12б, ал. 1, т. 3 е предвидено представяне на доказателство за валидно към датата на тяхното производство ЕО одобряване на типа за ПС, за които към датата на тяхното производство са били в сила изискванията за пълно европейско одобряване на тип ПС. Докато в чл. 12б, ал. 1, т. 4 за ПС, за които към датата на тяхното производство не са били в сила изискванията за пълно европейско одобряване на тип ПС е предвидено представянето на удостоверение за индивидуално одобряване, издадено по реда на наредбата по чл. 146, ал. 1 от ЗДвП.
Съгласно чл. 12б, ал. 2 удостоверение за индивидуално одобряване може да бъде представено и за ПС, за които не може да бъде представено доказателство за валидно към датата на тяхното производство ЕО одобряване на типа.
Разпоредбите за представяне на удостоверение за индивидуално одобряване, издадено по реда на наредбата по чл. 146, ал. 1 от ЗДвП, влизат в сила от 01.11.2012г., като до влизане в сила следва да се процедира по сега съществуващия ред.
4. В чл. 13 е регламентирано извършването на обстоен оглед на превозното средство (без новите превозни средства от категория М1) за идентификационни номера, марка, търговско наименование, външен вид, като констатациите се отразяват в документите за регистрация. Също така е регламентирано признаването на валиден документ за преминат преглед за техническа изправност за ПС с регистрация в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария.
5. В чл. 15 регламентиращ промяна в регистрацията на превозно средство са направени следните промени:
Регламентирана е промяна на основен агрегат само за двигател, като възможността за промяна на рама (шаси) е премахната.
При възстановяване на прекратена регистрация не се изисква протокол за изпитание от акредитирана лаборатория, за ПС с прекратена регистрация с писмено заявление от собственика (чл. 18, т. 1) във връзка с чл. 18а, ал. 3 поради кражба и във връзка с чл. 18а, ал. 5 за ПС с регистрационни табели, които не отговарят на изискванията на действащия БДС 15980 и БДС ISO 7591.
В чл. 15, ал. 1, т. 8 при изменение в конструкцията на регистрирано превозно средство е регламентирано представянето на удостоверение за изменение в конструкцията, издадено по реда на наредбата по чл. 146, ал. 1 ЗДвП. Разпоредбата за представяне на удостоверение за изменение в конструкцията, издадено по реда на наредбата по чл. 146, ал. 1 ЗДвП, влиза в сила от 01.11.2012г., като до влизане в сила следва да се процедира по сега съществуващия ред.
6. В чл. 18 е регламентирано прекратяване регистрацията на превозно средство като са дадени две възможности – с писмено заявление от собственика и служебно.
6.1 Създаден е нов чл. 18а, където подробно са посочени различните случаи на прекратяване регистрацията на ПС с писмено заявление от собственика.
При прекратяване на регистрацията с писмено заявление от собственика освен документите посочени в чл. 18а, ал. 1 се прилага и документ посочен в чл. 18а, ал. 2. Създадени са нови възможности за прекратяване на регистрацията на ПС при представяне от собственика на:
- писмено уведомление за износ на ПС от страната;
- документ от компетентен орган, че ПС е унищожено при пожар или природно бедствие;
- копие на документ за регистрация в друга държава или на друг документ, придружен с легализиран превод, удостоверяващ регистрацията на ПС в друга държава;
- документ, удостоверяващ, че ПС е конфискувано или отнето в полза на държавата.
Регистрацията на откраднато превозно средство се прекратява по реда на чл. 18, т. 1 във връзка с чл. 18а, ал. 3 въз основа на писмено заявление от собственика след обявяване за издирване и отразяване на информацията в Автоматизираната информационна система "Издирвателна дейност" - Национална Шенгенска информационна система (АИС ИД - НШИС).
Досегашната разпоредба на чл. 20, регламентираща прекратяване регистрацията на откраднати ПС е отменена.
6.2 Създаден е нов чл. 18б, където подробно са посочени различните случаи на служебно прекратяване регистрацията на ПС. Случаите на служебно прекратяване регистрацията на превозни средства са както следва:
- след уведомление от компетентен орган за регистрацията на превозното средство в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;
- след уведомление от компетентен орган в държава извън ЕС, ЕИП или Конфедерация Швейцария за регистрацията на превозното средство в съответната държава и предоставяне на табелите с регистрационните номера;
- след уведомление от компетентен орган на друга държава за унищожаването на превозното средство или предаването му за разкомплектоване в чужбина;
- след уведомление от компетентен орган на друга държава за конфискация или отнемане на превозното средство в полза на съответната държава;
- след писмено уведомление от службите за контрол по чл. 167, ал. 2, т. 3 от ЗДвП, определени от кметовете на общините, предоставяне на табелите с регистрационните номера и документи, че превозното средство е прието за разкомплектоване;
- след писмено уведомление от службите за контрол по чл. 167, ал. 2, т. 3 от ЗДвП, определени от кметовете на общините, за идентифициране на превозно средство по номера на рамата или друг идентификационен номер и предоставяне на документи, че превозното средство е прието за разкомплектоване;
- при установяване, че ПС е регистрирано с подправен, заличен или повреден идентификационен номер; прекратяването се извършва след разпореждане на орган на съдебната власт.
При прекратяване регистрацията на ПС след уведомление от компетентен орган на друга държава се уведомява собственикът на ПС, посочен в регистъра.
В чл. 18б, ал. 3 е регламентирано при получаване на уведомление от компетентните органи на друга държава или от службите за контрол по чл. 167, ал. 2, т. 3 от ЗДвП определени от кметовете на общините, за ПС с наложен запор или друго законово ограничение да се уведомява писмено органът, постановил обезпечението, като прекратяването на регистрацията се извършва след отмяна или писмено разрешение на органа, постановил обезпечението, или на друг компетентен орган.
7. В чл. 19 са регламентирани случаите на представяне (връщане) на регистрационните табели при прекратяване регистрацията на ПС. Ако табелите с регистрационен номер отговарят на действащия БДС и Регламент (ЕО) № 2411/98 на Съвета от 3 ноември 1998 г. и същите са иззети от компетентен орган на държава извън ЕС, ЕИП или Конфедерация Швейцария, прекратяване на регистрацията се извършва след получаване на писмено уведомление от компетентен орган или представяне на документ от собственика, че табелите са иззети и унищожени при регистрацията на ПС в съответната държава.
В случаите когато табелите с регистрационен номер отговарят на действащия БДС и Регламент (ЕО) № 2411/98 на Съвета от 3 ноември 1998 г. и същите са унищожени при пожар или природно бедствие, прекратяване на регистрацията се извършва след представяне на документ от компетентен орган, удостоверяващ това обстоятелство.
8. В чл. 21 са направени промени касаещи възстановяване регистрацията на ПС. Регламентирана е възможност за възстановяване на прекратена регистрация при поискване от собственика с данните от отчета на превозното средство само за ПС, чиято регистрация е прекратена с писмено заявление от собственика (чл. 18, т. 1) и в следните случаи:
- поради изнасяне от страната;
- съхраняване в частен имот;
- кражба;
- поради регистрационни табели, които не отговарят на изискванията на действащия БДС 15980 и БДС ISO 7591.
Възстановяване на прекратена регистрация на превозно средство с прекратена регистрация с писмено заявление от собственика (чл. 18, т. 1), поради кражба се извършва само след прекратяване на издирването и писмено съгласие на застрахователя, ако е изплатена тотална щета.
В чл. 21, ал. 3 са регламентирани случаите, когато може да се използва двигател от превозни средства, чиято регистрация е прекратена. За подмяна на основен агрегат (двигател) може да бъде използван само двигател от ПС чиято регистрация е прекратена с писмено заявление от собственика (чл. 18, т. 1) поради:
- уведомление от лицензиран застраховател за взето решение за изплащане на тотална щета;
- прието за разкомплектоване;
- съхранение в частен имот;
- ПС с регистрационни табели, които не отговарят на изискванията на действащия БДС 15980 и БДС ISO 7591,
както и от ПС със служебно прекратена регистрация в случаите на чл. 18б, ал. 1, т. 5 и 6 (писмено уведомление от службите за контрол определени от кметовете на общините, че превозното средство е прието за разкомплектоване.)
Промяна в регистрацията на ПС с използване на двигател в посочените по-горе случаи е регламентирано в чл. 21, ал. 4 и се извършва по реда на чл. 15, като се представя и документ по чл. 15, т. 8 - удостоверение за изменение в конструкцията, издадено по реда на наредбата по чл. 146, ал. 1 от ЗДвП. Разпоредбата за представяне на удостоверение за изменение в конструкцията, издадено по реда на наредбата по чл. 146, ал. 1 ЗДвП, влиза в сила от 01.11.2012г., като до влизане в сила следва да се процедира по сега съществуващия ред.
9. В чл. 32б са направени редакции на текстовете касаещи определянето на срока за извършване на първия периодичен технически преглед в зависимост от вида на превозното средство, с оглед пълно съответствие с разпоредбите на чл. 147, ал. 3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).
В чл. 32д, ал. 2 е регламентирано издаването на знак за технически преглед за превозни средства, представени за първоначална регистрация или за възстановяване на прекратена регистрация и отговарящи на изискванията за техническата изправност. Също така при първоначална регистрация на нови превозни средства се издава знак за технически преглед, с който се определят месецът и годината за представяне на първи периодичен технически преглед (чл. 32д, ал. 3). Срокът се определя съгласно чл. 32б от наредбата.
10. Създадена е глава шеста "а" „Ред за служебно предоставяне и за предоставяне срещу заплащане на данни за регистрираните пътни превозни средства на заинтересованите лица”. В посочената глава са създадени нови чл. 37а, 37б, 37в и 37г, в които подробно са регламентирани случаите на предоставяне на информация за регистрирани или с прекратена регистрация превозни средства, както и изготвянето на обобщени справки за броя на моторните превозни. Регламентирани са случаите, при които се заплаща такса по Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
Създадената нова глава шеста „а” е в съответствие с разпоредбите на чл. 142 от ЗДвП, като досегашният чл. 38 е отменен.
11. В чл. 43 е регламентирано пускането в движение на временно спрените ПС след отстраняване на причините, поради които са били спрени, и извършване на преглед за техническа изправност. В ал. 2 е направено изменение, което регламентира пускането в движение без извършване на преглед за техническа изправност на временно спрени превозни средства по чл. 171, т. 2, букви "в", "ж", "з" и "и" от ЗДвП и по искане на собственика (чл. 40, ал. 1, т. 2), ако е представен валиден документ за преминат преглед за техническа изправност.
12. В чл. 47, ал. 3, където е регламентирана забрана за изписване или залепване на надписи и емблеми върху стъклата и фаровете на МПС е добавена и забрана за цялостно заличаване на основния цвят на превозното средство чрез облепване с фолио.
13. В чл. 48 са разделени изискванията за оборудването на моторните превозни средства от категория L и останалите моторни превозни средства. За МПС от категория L се изисква да са оборудвани с обезопасителен триъгълник, аптечка и светлоотразителна жилетка, а останалите МПС с обезопасителен триъгълник, аптечка, пожарогасител, светлоотразителна жилетка и резервно колело (гума с джанта) или система за самостоятелно възстановяване на спукана гума.
14. Направени са промени и в § 31 от преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № І-45 от 2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторни превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях (ДВ, бр. 94 от 2009 г.). Изискванията за наличие на валиден ЕО сертификат за съответствие по чл. 12, ал. 1, т. 3 се прилагат за всички нови превозни средства от съответната категория от датите, посочени в приложението към § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 60 от 2009 г.
За първоначална регистрация на нови ПС от категории М, N и O, до датите на влизане в сила на изискването за наличие на валиден ЕО сертификат за съответствие собственикът представя:
- документ, удостоверяващ съответствието на превозното средство с одобрения тип превозни средства, на база на национално одобряване на типа, издадено или признато за валидно на територията на Република България съгласно Наредба № 60 от 2009 г., или
- удостоверение за индивидуално одобряване, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", или индивидуално одобряване, издадено от компетентен орган на държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, и признато за валидно на територията на Република България съгласно Наредба № 60 от 2009 г.
В разпоредбата на § 31, ал. 4 е регламентирано, че некомплектовано превозно средство не може да бъде постоянно регистрирано, докато не бъде напълно комплектовано.