АНАСТАС ТОДОРОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА АСОЦИАЦИЯТА НА ВНОСИТЕЛИТЕ НА АВТОМОБИЛИ ПРЕД БТВ/Български транспортен вестник/:
АНАСТАС ТОДОРОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА АСОЦИАЦИЯТА НА ВНОСИТЕЛИТЕ НА АВТОМОБИЛИ ПРЕД БТВ:
ПОКУПКАТА НА АВТОМОБИЛ Е РАДОСТНО СЪБИТИЕ
И всички ние - вносители и търговци, трябва да работим в тази посока- да улесним потребителя в този процес
Визитна картичка
Анастас Тодоров е роден на 23.05.1967 г. Завършва право в СУ “Св. Климент Охридски”. Специализира международни правни отношения. От 1991 г. се занимава с частен бизнес с акцент върху вноса на автомобили. Избран за втори мандат на поста председател на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили.
Женен, с три дъщери.
- Г-н Тодоров, преди няколко дни представляваната от Вас Асоциация на вносителите на автомобили организира семинар, посветен на промените в нормативната уредба по регистрация на автомобилите, уреждането на данъчните задължения съгласно новия закон за ДДС, както и промяната в митническия режим и облаганията след 1 януари 2007 година? Какви въпроси по-конкретно обсъдихте на това обучение?
- На обучението присъстваха заместник-министъра на вътрешните работи г-н Камен Пенков, началникът на Отдел “Пътна полиция” комисар Алекси Стратиев, представители на Държавна агенция “Митници”. Смятам, че този семинар като първи, организиран от Асоциацията на вносителите на автомобили, мина много добре, защото даде възможност да се актуализират всички проблеми, които стоят пред членовете на нашата браншова организация. Имахме възможност в градивен тон да обсъдим наболелите проблеми, свързани с регистрацията на автомобилите, внос от Европейския съюз и от държавите, които не членуват в Общността. Основните проблеми, които стоят пред нас като вносители, са свързани с новия закон за ДДС, проблема с въвеждането на екотаксите, както и нелоялната конкуренция от страна на т.нар. автоджамбази.
- Бихте ли разяснили по-подробно новият режим, разписан в Закона за ДДС, и как той регламентира дейността по вноса на автомобили втора употреба?
- В момента законът за ДДС отваря широко врати за физическите
лица, защото те вече не са длъжни да плащат ДДС на границата. Получава се така, че редица физически лица купуват коли втора употреба от държавите – членки на ЕС като незадължена стока по ДДС, и после ги препродават на по-висока цена. В средата на миналия месец нашата Асоциация адресира писмо до председателя на Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание г-н Петър Димитров, до Министъра на финансите г-н Пламен Орешарски, както и до г-жа Мария Мургина, Изпълнителен директор на Националната агенция по приходите. В това писмо настояваме да бъде бъдат прецизирани онези текстове от Закона за данъка върху добавената стойност, които касаят режима на доставки за дилърите на употребявани автомобили. Смятаме, че редица постановки в този закон нарушават логиката при прилагане на специалния ред за облагане на доставките на дилърите. Те се отклоняват от рамката на Шеста директива на Европейската общност, която регламентира функционирането на режима на ДДС в рамките на Съюза, с цел осигуряване на еднакви условия и предотвратяване на ограниченията върху конкуренцията. Шестата директива предвижда изискване доставчикът да е нерегистрирано за целите на ДДС данъчно задължено лице, в която и да е от държавите членки, както и стоките да имат характер на основни средства (дълготрайни активи). Като последица от това отклонение за дилърите възникват различни задължения, когато купуват от български регистрирани по ЗДДС лица и когато купуват от регистрирани лица в друга държава членка (т.нар вътрешнообщностно придобиване). Така че в първия случай се прилага общият ред на закона, а във втория – специалният ред по глава 17 от сега действащия в България Закон за данъка върху добавената стойност.
- Излиза, че законът поставя в неравностойно положение дилърите на автомобили. Вие така ли смятате и какво възнамерявате да предприемете в тази връзка?
- Наистина Законът за данъка върху добавената стойност поставя в неравностойно положение доставчиците на дилърите, защото ги разглежда само в светлината дали са регистрирани по българския ЗДДС или в друга държава членка на Европейската общност. По този начин се нарушава цялостната логика на специалния режим за облагане и се пораждат практически трудности при осъществяване на дейността на дилърите. В писмото си, адресирано до горецитираните институции, настояваме в кратки срокове да бъде организирана среща, на която да бъде обсъден въпросът с дейността на фирмите – вносители на употребявани автомобили и необходимостта от поправки в Закона за данъка върху добавената стойност.
- За какви промени в нормативната уредба, касаеща режима за внос на автомобили втора употреба ще настоява вашата асоциация?
- Обмисляме да предложим изменения в частта, която регламентира вноса на МПС-та втора употреба от страна на физически лица. Разбираме, че внасяйки по две коли и препродавайки ги, някои хора изкарват хляба за семействата си. Така да бъде, но нека да се ограничи не броят на внесените от физически лица автомобили, а да се въведе ограничителен период за тяхната продажба след импорта в България. Т.е – нека да купуват, но да има определен период, в който физическото лице няма право да продава. Например в Италия при внос на кола втора ръка още на границата човек си плаща 700 евро. За съжаление обаче, хората си мислят, че като отидат на пазара в Мюнхен, който се държи от араби и руснаци, ще могат да реализират успешна покупка с минимум усилия и финансови разходи. Това съвсем не е така. Първо, стоката е рискова, защото нерядко съмнително ниската цена предполага скрити дефекти в автомобила. Второ, закупуването на един-два автомобила не е финансово рентабилно, тъй като търговците не дават онези отстъпки, които са склонни да направят, ако отиде вносител на едро и изкупи, да речем, един ред коли в немската автокъща. Смятам, че всеки има право да си купи откъдето иска автомобил, бизнесът не е сив или мафиотски, но законът принуждава търговците да спекулират.
- Г-н Тодоров, изказахте мнение, че през 2007 година цените на автомобилите втора употреба ще паднат с 10- 15 %. Какво ви дава основание да мислите така?
- Благодаря за въпроса, защото смятам, че е редно да ми се даде възможност наистина да конкретизирам какво точно имам предвид. Първо, държа да подчертая, че в най-ниския ценови клас в сегмента на употребяваните автомобили, където цените се въртят до 3-4 хил. лв, няма повече накъде да има намаление, защото е достигнат долният ценови праг. В средния ценови клас МПС-та втора ръка – между 5 и 10 хил. лв. реално ще се почувства намалението от 10-15 %. Това е така, защото при внос на коли до 100 конски сили на юридическото лице се надчислява ДДС по формула, като отпадат реалните митнически сборове. За автомобилите над 120 конски сили обаче остават в сила акцизите.
- Съгласно протокола от Киото, страните-членки са задължени да предприемат мерки за намаляване на емисиите, отделяни от МПС-тата. Тези мерки могат да бъдат от различно естество, така пример въвеждането на т. нар. “зелен данък”, екотакси и др. Какви стъпки в тази връзка ще предприеме Асоциацията на вносителите на автомобили?
- От АВА смятаме, че въпросите, свързани с еколологичните норми, са от особено значение за всички нас като членове на това общество. И естествено вече сме предприели конкретни действия в тази посока. В края на януари месец изпратихме писмо до г-н Чавдар Георгиев, заместник-министър на Министерството на околната среда и водите, в което настояваме да ни бъде отговорено какъв ще бъде конкретният размер на екотаксите при внос на автомобили. Наясно сме и одобряваме политиката на формирането, според която колкото по-стар е един автомобил и респективно- по-голям замърсител на околната среда, толкова по-голяма екотакса следва да дължи неговият собственик. Подкрепяме усилията на Министерството на околната среда и водите да промени съотношението при вноса на автомобили в полза на по-новите и екологични МПС-та. Ето затова, предлагаме силна диференциация на екотаксата за автомобили, притежаващи Евро 4, автомобилите с Евро 3, 2 и 1, и такива, които не отговарят на нито един от прилаганите екостандарти. Смятаме, че само с чувствителна разлика в размера на екотаксата за автомобили, силно замърсяващи околната среда с вредни емисии на парниковите газове, и тези, притежаващи сертификат Евро 4, ще може да се повлие рестриктивно върху вноса на стари коли, замърсяващи околната среда.
- Лобирате ли за някакъв конкретен размер на екотаксите, които ще се дължат за при внос на автомобил?
- Държа да подчертая, че без се намесваме в работата на експертите на Министерството на околната среда и водите, които най-добре могат да преценят какъв е най-разумният размер на екотаксата за всяка една екологична категория автомобили, се надяваме скоро да получим отговор за взетите решения. Очакваме становището на правителствените институции, което ще регламентира всички дължими такси по вноса и регистрацията на нови и употребявани автомобили и техният размер, за да станат ясни както за вносителите, така и за потребителите на МПС-та.
- Известно е, че Асоциацията на вносителите на автомобили сътрудничи активно с Отдел “Пътна полиция” и успяхте да постигнете цел номер едно, по вашите думи – издаването и правото на ползване на т.нар. дилърски пробни табели. Какво представяват тези табели и какви права дават на техните притежатели?
- Дилърските пробни табели позволяват на техните притежатели да придвижват автомобилите извън района на автосалона, като по този начин се гарантира правото на купувача да тества автомобила, който желае да закупи и да провери техническите му параметри и изправност, в който пожелае сервиз. До скоро въпросните дилърски табели съществуваха само за фабрично новите автомобили, сега обаче отпадна формулировката „нови” и “официални вносители”. В Европейския съюз тази практика е позната отдавна, вече и ние можем да се похвалим, че въвеждането на дилърските табели ще гарантира правата на потребителите и ще елиминира порочната практика по нашите пътища да се движат автомобили-фантоми, които могат да бъдат спрени от органите на КАТ, да им се наложи глоба, дори да се отнеме свидетелството за правоуправление и да се потърси наказателна отговорност на водача.
- Какви са критериите, по които се дава правото за ползване на тези дилърски табели? Как сте решили въпроса с възможния корупционен момент при даването на тези табели?
- Подборът за издаване на дилърски номера се прецизира на базата на проведени работни срещи между нашата асоциация и представители на Отдел “Пътна полиция”. Твърдо сме решени да не позволим тези дилърски табели да се ползват от автоджамбазите, и в тази връзка сме разпратили указателни писма до областните дирекции на полицията, в които настояваме да се разграничат коректните търговци от автоджамбазите, и по този начин да се пресекат всякакви възможности за корупция. В тези указателни писма конкретизираме кои точно търговци на коли втора употреба могат да получават дилърските табели и формулираме ясни критерии за това. Така например членовете на Асоциацията на вносителите на автомобили са отлично познати на пазара, освен това притежават минимум собствена търговска площ, както и собствен офис, също така и поне двама служители на трудов договор, както и най-малко шест паркоместа. Държа да подчертая, че в този смисъл работим абсолютно на светло, и цялата документация, свързана с издаването на дилърските табели, е на разположение на заинтересованите.
-На какъв етап е съвместният проект между АВА и Комисията за защита на потребителите да се изготви указание за защита на потребителите при закупуването на автомобили втора употреба?
-С гордост мога да заява, че указанието вече е изготвено, и повече подробности би могъл да ви даде г- н Люсиен Иванов от Комисията за защита на потребителите. (Виж карето)
-Известно е, че съвместно със Столичната община разработвате няколко проекта. Докъде стигнахте например с идеята за откриването на общински автопазар?
- Да, наистина сме в процес на уточнителни процедури съвместно със Столичната община, като главният архитект г-н Петър Диков вече е информиран и се търси най-подходящият терен за такъв общински автопазар. Идеята е не да се наложи някакъв монопол на пазара за коли втора употреба или да отнемем хляба на дребните търговци. Искаме дейността на това бъдещо автотържище да бъде регламентирана, стоката да се продава на светло, защото сега проблемът не е с големите автокъщи, при тях ситуацията е наред. Става въпрос за това да се даде шанс на по-малки фирми да развиват своята дейност съгласно законовите разпоредби, защото в момента доста автомобили втора употреба се продават от търговци фантоми. Желанието на Асоциацията е на този общински автопазар да присъстват всички компетентни органи, които следят за изправността на една сделка по продажба на МПС-та втора употреба. Защото в крайна сметка покупката на автомобил е радостно събитие и всички ние - вносители и търговци, трябва да работим в тази посока- да улесним потребителя в този процес.
Въпросите зададе Марина Миланова
В каре:
Указанието за защита на потребителите при закупуване на автомобили втора употреба е изготвено, потвърди г-н Люсиен Иванов, директор на дирекция “Методология, анализи и координация” към Комисията за защита на потребителите. Предстои документът да бъде гласуван от КЗП, и тогава ще дадем подробна информация за текста на указанието, обеща Люсиен Иванов.
ЗА АВА
Асоциацията на вносителите на автомобили е сдружение, регистрирано съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Създадена в началото на 2004 г.
От момента на създаването в Асоциацията на вносителите на автомобили членуват стопански субекти, спрециализирани в осъществяването на търговска дейност по внос на МПС и ПТС,
тяхната поддръжка и реализацията им на българския пазар съгласно установените в страната ни търговски правила.