В-к 24 часа: "Коли клонинги. Опасно!"
Мафиоти атакуват борсите в страната с автомобили спренабити двигатели и рами.
Семейство от монтана пише 13 жалби, три години чака справедливост. Плевенчанин е в ареста за шмекерии.
Автомафиоти лансират нови схеми за клонирани автомобили със съвпадащи номера на рамата и двигателя. Все по- често купувачи на коли втора ръка, но и търговци посредници "изгарят" в аферата. Засечените случаи са дестки, но никой не знае колко автомобили клонинги се движат в страната.
Уникален "Фолксваген голф" тройка, собственост на 39- годишен жител на Вършец, се оказва преди седмица обявен за издирване от Интерпол в Братислава още преди 7 години.
Търговецът на коли втора употреба Тони М. е в бизнеса от години. При последното си връщане от Германия ток и 3000 лева мито, застанало на трупчетата. През октомври 2005 г. районната прокуратура в град Кула излязла с постановление за отказ да се образува предварително производство. Фалшивата кола двойник се движела в София и била собственост на мъж с инициали С. К.
Интерпол я издирвал, а в РПУ- София, я задържали. Проверка установила, че е с пренабит номер на рамата. По- късно дознанието било прекратено от районната прокуратура в София, а колата върната на притежателя и. 13 жалби подали до различни институции Елза и Иво Войнови.
Тяхното ауди и близнакът му в столицата са абсолютно еднакви. Софийският е с номер С 4869 ВР и в момента се подвизава в Дупница. Монтанското семейство получавало и заплахи по телефона, че ще бъдат ликвидирани. Скоро обаче прокурор узаконил и двете коли.
“Правим всичко възможно да установим произхода на крадените коли, на които се натъкваме”, казва шефът на ОДП- Монтана, комисар Светлин Петков. Според заповед от 2003г. на главния секретар на МВР в такива случаи незабавно се информира писмено дирекция “Международно сътрудничество”.
Ако има техническа грешка, колата се снема от издирване и се регистрира след одобрение от Интерпол.
След приключване на разследването крадена и клонирана кола се заличава от списъка на издирваните само по инициатива на дирекция “Международно сътрудничество”, обясняват полицаите.
35- годишният Марин П. е в плевенският арест за постоянно заради кражби и измами с луксозни коли, плячкосвани у нас и в чужбина.
Разкрили го миналия август, докато се опитвал да регистрира в КАТ задигнат микробус “Ситроен Джъмпър” на името на приятелката си с фалшиви документи, според които возилото уж било купено от Испания.
Полицаите конфискували буса, но не прибрали Марин в килията и той продължил ударите. За 5 месеца- до началото на февруари т. г., подредил в колекцията от крадени скъпи возила “Ауди”, “Мерцедес”, “Нисан”. Под прицела на криминалистите попаднал отново с току- що докарано отвън БМВ.
При огледа експертите открили, че Марин е сложил нова рама, но не успял да пренабие номера на двигателя. Обискирали къщата му и намерили цял склад с инструменти и метални щампели за пренабиване върху двигателите. “Събрани са безспорни доказателства за 6 крадени коли, но очакваме да излязат още. Автообирджията е действал сам, но е разчитал на солидни контакти сред различни служби не само у нас, но и в Германия и Грузия, за където са заминавали някои от плячкосаните коли, съобщи прокурор Диана Маркова, която наблюдава разследването.
Съмнителна кола на румънски граждани, докарана във Видин, за да получи българска регистрация, пък бе конфискувана от полицията в началото на февруари.
В сектор пътна “Полиция полиция” пристигнали двама румънци, които придружавани от българин, поискали първоначална регистрация на “ Сузуки Витара” с немски транзитни регистрационни номера.
Оказало се, че номерът на рамата се дублира с вече регистриран в България автомобил от същата марка и модел. Сега в крайдунавския град хитът е срещу комисионна от 100 до 400 лв. на името на подставени лица да се регистрират коли втора употреба, чиито истински собственици на румънци.
Един случай на съвпадение на номерата на рама на старозагорски автомобил с благоевградски е регистриран от Пътна полиция миналата година. При озаконяването на колата в Благоевград се оказало, че в Стара Загора такава вече се движи.
Проверка установила, че е правена интервенция по рамата на старозагорския автомобил. Още тогава било образувано предварително производство за контрабанда и подправяне на идентификационен номер, а материалите, пратени на прокуратурата.
2 леки автомобила в Пловдив са засечени да се движат с номера на рамата и двигателя, повтарящи се с други коли в страната, обясниха от сектор “Пътна полиция”.