в- к "24 часа": Тройна защита отсява ментетата
Бизнесът у нас с крадени и фалшиви возила вече с ниска доходност според КАТ.
Само 20 дубликата засечени миналата година.
Тройна защитна система на проверка вече отсява ментетата, обясниха специалисти от КАТ.
Първо засичането става на национално ниво между отделните области. Целият парк, който идва от чужбина, се изпраща до Интерпол за проверка в тяхната база данни. След влизането ни в ЕС полицаите сверяват информация и със страните, от които пристигат автовозите. Така преди няколко месеца е пресечен престъпен канал. Отказана е регистрация на няколко автомобила в ОДП в София, и Пловдив. Собствениците на лимузините представили документи за внос от Люксембург и опитали да ги озаконят. След проверка властите от малкото херцогство отговорили, че по техните пътища никога не са се движили такива машини, нито са напускали границите на страната им.
Обърканият казус бил разрешен след назначаване не проверки и експертизи на документите. Оказали се майсторски фалшифицирани. Автомобилите най- вероятно са крадени от други страни и с подправени документи от Люксембург е трябвало да бъдат легализирани и продадени у нас.
Возилата са спрени от движение, изяснява се произходът и придобиването им. Още пет подобни случая с измами са регистрирали контролните органи през 2007 г.
“Затворихме възможността да се реализира съмнителна стока на наша територия.
Отказахме доста автоджамбази и индивидуални търговци да вкарват проблемни коли, защото след това си имат работа с полицията и законите”, коментира шефът на КАТ Алекси Стратиев.
Според него сега страната ни е една от най- добре защитените в Европа по отношение на вноса на автомобили с доказан произход. В подкрепа на това била и статистиката през 2005- 2006 г. всяко тримесечие образували по 20- 25 полицейски преписки за съвпадащи номера на рама и двигател, а сега броят им спаднал на 3- 4.
Крадените лимузини, издирвани от други държави в България, също намалели. От 230 хил. автомобила, внесени през 2006 г. само 28 се издирвали. За миналата пък били около 100, но след рекордният внос от над 400 хил. возила.
От КАТ твърдят, че у нас ситото е безкомпромисно, докато крадена кола в Холандия по лесно можело да се узакони в Испания. Там полицията правела проверки в Интерпол или двустранно. Режимът на регистрации бил доста по- либерален- чрез пощи и частни фирми. Акцентът върху защитата от измами и кражби падал не върху полицията, а при застрахователите, твърдят запознати с режима при европейските ни съседи.
От МВР припомнят, че големият бум на клонинги и двойници у нас отминал преди няколко години. Пикът бил след въвеждането през 2003 г. Националната информационна система за регистрация на МПС и собствениците. Тя позволява в реално време да се засичат дублиращи се данни, както и къде се намира двойникът. Въвеждането в компютрите на МВР на уникалния VIN номер на автомобила, който е от 17 цифри, позволява многостранно засичане на данни. При съвпадения системата сигнализира и отказвала нова регистрация със същите цифри и букви.
“През първите години след въвежданети на електронната система излизаха стотици проблемни случаи. Някои се оказаха технически грешки, но много бяха и дублиращи се.
Нередности бяха разкрити и отстранени и при смяната на номерата на автомобилите. До преди няколко месеца се засичаше информация само за скъпите коли, които са до 5 г. от датата на производство, а сега се проверява поголовно всичко, което се внася, дори и трошките”, категоричен е комисар Алекси Стратиев.
От КАТ са категорични, че е трудно да се каже колко двойника има в страната. Працесът не може да се администрира и е прехвърлен към регионалните дирекции на МВР. При проблем в системата се търси неоригиналният автомобил, за да бъде свален от регистрация. За него се прави дознание и става обект на прокуратурата.