В- к "Автотруд": "2x1 = КАТ + Автоборса"
Столичният КАТ ще се премести на кръстовището на бул. “Цариградско шосе” и “Околовръстното”. На същото място ще бъде изградена и модерна автоборса, стана ясно след срещата на министър Румен Петков и шефа на Асоциацията на вносителите на автомобили / АВА/ Анастас Тодоров.
Теренът е с площ 380 дка, но е държавна собственост, обясни главният архитект на столицата Петър Диков. На него ще може да бъде изграден модерен пункт на Пътна полиция с площ 120 дка, в който да се предлагат съвременни условия за обслужване. На останалото място ще се построи модерна автоборса със съпътстващи сгради и дейности, които ще позволят на гражданите да си купят кола и да я регистрират на едно и също място. Анастас Тодоров, председател на АВА, предложи новият пункт на КАТ да бъде изграден в полза на държавата, без тя да дава средства. Според него ако това бъде решено, асоциацията ще финансира начинанието със средства, събрани от нейните членове. Той уточни, че това все пак са само идеи и е рано да говорим за конкретни разчети на средствата.
Румен Петков също направи уговорка, че все още се водят разговори със Столична община в лицето на главния архитект. Идеята обаче заслужава похвала, смята министърът, защото по този начин ще се създадат по- добри условия за гражданите при регистрацията на автомобили в столицата. Освен това ще има възможност за цялостен контрол върху вноса на автомобили в страната, с което ще се даде “много сериозна гаранция за изваждането на този сектор генерално от сивата икономика”, добави вътрешният министър.
Той каза още, че прекият контрол ще създаде възможност всеки автомобил да бъде контролиран от всички институции с отношение към въпроса- Община, МВР, Министерство на финансите, Министерство на транспорта и др. според архитект Петър Диков в момента ситуацията е такава, че държавата, Столична община и вносителите на автомобили изпитват неудобство и понасят гнева на гражданите.
За миналата година са регистрирани над 400 000 автомобила с първа регистрация в България, от които около 120 000 са в столицата.
Престои проектът да бъде предвиден и да залегне в общия устройствен план на София. Румен Петков каза, че съвместно с министъра на земеделието и продоволствието Нихат Кабил уреждат прехвърляне на земята, която да стане общинска собственост. Според Петков процедурата ще отнеме не повече от месец, месец и половина.