Български транспортен вастник
Ще спрем хаоса при регистрация на автомобили
Анастас Тодоров, председател на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили
„Идеята ни е в непосредствена близост до новата сграда на КАТ да бъдат разположени и банкови офиси, митнически и застрахователни представителства, които максимално да улеснят гражданите.”
Столичният КАТ ще се мести на кръстовището на бул. “Цариградско шосе” и Околовръстния път. На същото място ще бъде изградена и модерна автоборса, която ще събира под един покрив автомобилни застрахователи, банкови институции и митнически агенции. Инициативата е на Асоциацията на вносителите на автомобили (АВА) с подкрепата на Министерството на вътрешните работи и Столичната община. За идеята и нейната реализация разговаряме с Анастас Тодоров, председател на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили.
Разговаря
Марина Миланова
- Г-н Тодоров, как се стигна до идеята за новия дом на КАТ в София?
- Всъщност, както знаете, от няколко години се обсъжда как да бъде решен проблемът с вноса на автомобили и с различните спекулативни варианти за заобикаляне на закона в полза на реализиране на печалба. Основната цел на Асоциацията на вносителите на автомобили е да защити бизнеса и да го извадим на светло. Ето защо започнахме да мислим как да го съберем на едно място. Още преди година и половина направихме предложение за изграждането на комплекс, които да бъде и нов дом на столичния КАТ. В тази посока е и предложението ни да подпомогнем изграждането на съвременен пункт, който да събира на едно място всички дейности и услуги, от които се нуждаем при закупуването на автомобил. Идеята ни е в непосредствена близост до новата сграда на КАТ да бъдат разположени и банкови офиси, митнически и застрахователни представителства, които максимално да улеснят гражданите. По този начин ще прекратим хаоса при регистрация на автомобил.
- Как избрахте новото място за регистрация на автомобилите?
- Теренът, върху който планираме да бъде изграден новият автоцентър, е на пресечката на бул. “Цариградско шосе” и Околовръстния път. Мястото е в близост до най-голямата столична борса за коли в кв. “Горубляне”, която ще бъде закрита. Парцелът е общо 380 декара, от които 120 дка са предвидени за новата сграда на КАТ. Останалата площ ще бъде използвана за построяване на модерна автоборса и офиси на банки, митнически и застрахователни агенции. Между другото и територията на настоящия КАТ в Дървеница беше намалена заради реституционни претенции. Теренът прогресивно се свива за разлика от броя на колите в София. Всички знаем, че вносът на автомобили главоломно расте и създава ужасен хаос при регистрацията в КАТ. Положението е най-драматично в София, но и в другите градове на страната в момента регистрацията на нова кола е цяла одисея!
„На държавата няма да й се налага да плаща за новия КАТ.”
- Как ще се разреши въпросът със собствеността на терена, предвиден за новия КАТ?
- Към момента земята, която сме одобрили, е държавна собственост, но благодарение на разбирането от страна на главния архитект на София г-н Петър Диков и подкрепата на Министерството на вътрешните работи се надяваме теренът да се актува като общински и да се улесни прехвърлянето на собствеността. Срещаме одобрение от държавните институции, защото ако проектът се реализира, ще се създадат по-добри условия за гражданите при регистрацията на автомобили в столицата. Освен това проектът за нов КАТ ще даде възможност за цялостен контрол върху вноса на автомобили в страната, с което ще се гарантира изваждането на сектора от сивата икономика. Асоциацията на вносителите на автомобили има готовност да обезпечи със свои средства и с финансиране от сродни организации изграждането на новия комплекс, при което де факто на държавата няма да й се налага да плаща за новия КАТ.
- Как ще коментирате завишения внос на автомобили в страната и хаоса, пред който са изправени собствениците, когато регистрират возилото си?
- Действително през изминалата година за първи път са регистрирани над 400 000 автомобила в България, от които около 120 000 са в столицата. Добре известни са опашките и всички неуредици, които трябва да преодолее човек, за да си регистрира колата си. Всички знаем, че нито състоянието на централния пункт на КАТ е нормално, нито това на най- голямата автоборса на Горубляне. Ето защо общата ни идея е в новия комплекс хората, като си харесат кола, да я проверят и тогава чак да я платят и регистрират. И това да се случва съвсем регламентирано, под контрола на всички институции. Със сигурност реализирането на проекта ще облекчи обслужването на гражданите и ще се създадат условия за нормалната работа на служителите на Пътна полиция.
- Как ще коментирате идеята за създаването на втора служба на КАТ в столицата?
- Доколкото ми е известно, Столична община действително търси терен за втори КАТ. Така ще има един пункт в близост до "Младост" и един до "Люлин" в близост до Околовръстния път. По закон КАТ регистрира внесените коли, като проверява стриктно дали те не са крадени, издирвани или вкарани по незаконен начин. Миналата година България бе залята от употребявани автомобили - само за 3 месеца вносът им се вдигна с 35%. Тогава се коментираше, че много автокъщи заобикалят закона, като оформят колите като внос от физически лица, при който след влизането ни в ЕС не се дължи ДДС. Това доведе и до драстично намаляване на цените, а увеличеният внос косвено се отрази на трафика в столицата. Ето защо създаването на поне два пункта за регистрация на автомобили в столицата ще улесни гражданите, ще легализира процедурите и ще оптимизира работата на институциите.
КАТ в бъдеще време
Проектът за новата сграда на столичния КАТ предстои да залегне в общия устройствен план на София. МВР съвместно с министъра на земеделието и продоволствието ще се заемат с процедурите по прехвърляне на земята, която да стане общинска собственост. След като минат съгласувателните процедури, двете ресорни ведомства следва да внесат проекта за обсъждане в Министерския съвет. Самите формалности по актуването на собствеността не би трябвало да отнемат повече от два месеца, сочат прогнозите на експертите.
Визитка
Анастас Тодоров е роден на 23.05.1967 г. Възпитаник е на Юридическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, специализира международно право. От 1991 г. се занимава с автомобилен бизнес. В момента за втори мандат председателства Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на втомобили. Баща на три дъщери.