В-к "24 часа": Интервю с шефът на КАТ Алекси Стратиев
Тест за наркотици на шофьорите ще правим от есента.
С парите от половината глоби и със 7 % от винетките ще направим системата за наблюдение.
- Г-н Стратиев как оценявате идеята на “24 часа” да изпрати читателите си на шофьорски изпит чрез инициативата “Ще изкараш ли листовките?”
-Прекратена е! Има доста по- дълбок смисъл от механично попълване на отговори. Целта е да провокира шофьорите, да си припомнят, че има правилник за движение, сложни ситуации, които често са съдбоносни. Подсещате ги сами да проверят знанията си, да открият пропуските си, да си припомнят закона.
Практиката ми показва, че и водачите с дълъг стаж са позабравили и пропуснали доста неща. Да не говорим за младите, които често критикуваме за слаба подготовка. Да проверят какво не са научили от курсовете.
Опресняването на знанията чрез листовката във вестника ще намали произшествията, ще бъде спасен човешки живот.
- Младите шофьори излизат с лоша теоретична и практическа подготовка. Какво да се промени?
- Анализите на КАТ недвусмислено показват, че при тази категория и тежките, и леките произшествия са в пъти повече, отколкото при шофьорите с дълъг стаж. Слабо се набляга на практическата подготовка. При нея активната страна трябва да станат родителите, близките. Да бъдеш заедно с децата и приятелите си, когато правят първите стъпки на пътя. Да се усвоят колкото се може повече от специфичните ситуации при движението, да се тества поведението при дъжд, при натоварено движение и задръстване и т.н. Да се почувства как реагира автомобилът при всяка проблемна ситуация. Апелирам и към инструкторите в школите – освен върху правилата за движение да наблегнат върху коректното поведение и по-малка агресивност зад волана.
- Новата наредба за обучение на шофьорите предвижда предварителен изпит. Има ли смисъл?
- Такъв изпит имаше и преди. Но ако сега пак се въведе, много е важно да е обективен. Тогава обучаваният и преподаващият на по-ранен етап ще могат да видят пропуските в подготовката и да ги коригират.
- Изследване на застрахователи сочи, че водачите до 21 години с опит под една година и без средно образование са най-опасни на пътя. Така ли е и според КАТ?
- Предполагам, че този портрет е изграден на базата на щетите, които идват при застрахователите след злополуки. Няма разминаване с нашите анализи. Но те не трябва да остават само констатации, а да се използват, за да се промени ситуацията. Например в школите за обучение по- голямо внимание и изисквания да се отправят към тази група шофьори. По- важният въпрос е какво правят застрахователите, след като са наясно с проблематичността им. Нека да вдигнат застрахователната полица и за каско, и за гражданска отговорност за тях. Застрахователите имат базата данни за участвалите в произшествията. Нека са тези, които през 2008 г. са предизвикали проблеми, да им вдигнат процентно застрахователните полици. А за коректните и точните да има преференции. Това е справедливата логика. Но застрахователите, за да спечелят всеки клиент, са готови да си затворят очите. Компаниите трябва да си обединят усилията в тази посока, имат масив от данни.
- Каква е причината Бургас и Враца да са областите с най- много нарушения на пътя?
- Обясненията за Бургас са интензивно транзитно движение, големите потоци идващи покрай туризма. Но като цяло там нещата не стоят добре. Бургас е на второ място по загинали след София. А двата града не могат да се сравняват. Идентични центрове на Бургас като Пловдив и Варна са с по- добри показатели срещу нарушителите на пътя.
Враца също е транзитен коридор, тоест и за двата проблемни града е характерно, че минават хора и превозни средства, които не са от тези области, за да може към тях да има една постоянна политика на въздействие към дисциплината.
Амбициите ни в пътния контрол са независимо от това кой къде живее и къде пътува изискванията към всички са идентични. Но резултатите постигаме донякъде. По- спокойни са затворените региони като Смолян, Кърджали, Силистра. Там няма интензивно движение.
- Хората приемат, че българският шофьор е недисциплиниран, лош, арогантен.
- Българският шофьор е първо е гражданин и след това става водач. Поведението ме на пътя не е от изолирана проява. Той си е такъв във всяка друга сфера. В интерес на истината сънародниците ни в чужбина се променят и като работници, и като шофьори. Другата среда, правилата и ефективните санкции им въздействат. Първите крачки нашите шофьори да стават европейци по отношение на дисциплината тръгнаха от миналата година, когато започнахме да прилагаме изтърпяването на санкциите. Продължаваме в тази посока, но без финансов ресурс нещата стават трудно. От една година пътна полиция събира глобите доста ефективно. Ако ги инвестираме в организацията и контрола на движението, те ще се върнат в пъти обратно.
- За инвестицията във видео наблюдение се говори от няколко години, но нещата все не се случват.
- В София се направиха първите стъпки, в страната почти във всички региони се изграждат подобни системи. За контрола на пътя в европейските страни работят хиляди камери, а при нас на този етап става дума за 30-40. но вече сме близо до реализиране на голямата идея. Преди дни получих уверението от транспортната комисия в парламента, че 50% от сумите, и 7% от платените винетки ще бъдат насочвани по специална сметка към МВР. Те ще се разходват целево за изграждане на видеонаблюдение. Тези законови промени ще бъдат внесени още през настоящата сесия на парламента, но ще залегнат за изпълнение в новия бюджет на сраната от 2009 г.
- Явна е настройката на шофьорите на леки автомобили срещу движението на тирове през почивните и празничните дни. Статистиката недвусмислено говори, че те са причина за много от инцидентите.
- Споделям подобни ограничения. Те са практика в почти цяла Европа. Добре е и ние да го приложим. Но тук ясно трябва да се разбере, че пътната полиция не може да реши проблема с инфраструктурата, да регулира нещо, което няма как да го регулира, при положение, че липсват допълнителни, обходни маршрути, паркинги за престой и т.н.Със спирането на товарните автомобили не може да се ангажира само КАТ. Това трябва да се регламентира нормативно. Към момента забраната за движение или пренасочването на товарния поток зависи от стопаните на пътя.
- Ще разполагат ли скоро пътните полицаи и с дрегери за наркотици?
- На 10 юни фирмата “Дрегер” ще прави презентация на нови наркотични тестове. Много са начините за установяване на опиати, но тенденциите са да се използват такива, които дават резултат след проба от слюнката. Убеден съм, че до есента ще разполагаме с такива тестове и ще правим проверки. Пътните полицаи са обучени да работят с тези средства, както и да разпознават поведението на каращите под това въздействие. Преди две години закупихме наркотестове, МВР плати 1 млн. лв. раздадохме ги за контрол, но малко по- късно фирмата производител ни върна парите и изтегли тестовете заради технически проблем.