English Контакти Устав За нас
 
Асоциация на вносителите на автомобили
 
  • Членове
  • Партньори
  • Новини
  • Инициативи
  • Публикации
  • Изпълнителен съвет
  • Законодателство
  • Галерия
 
 
Публикации
дата: 16.09.2008

Агенция "Фокус": Стефан Софиянски: Увеличава се търсенето към застраховки за живота и здравето, но все още хората предимно застраховат колите си

 

 

Застрахователна и презастрахователна компания „Лев Инс” е основен спонсор на кампанията „Пази детето”. Агенция “Фокус” потърси изпълнителния директор на компанията Стефан Софиянски за подробности около третия етап на кампанията. За него дружеството отдели около 500 000 лева.

Фокус: Г-н Софиянски, какво мотивира ЗПК „Лев Инс” да участва със средства в кампанията „Пази детето”?
Стефан Софиянски: Нашето дружество има по-специално разбиране за застраховането. Застраховането за повечето колеги е едно събиране на пари и едно изплащане на обезщетение. Събираш от застрахованите пари и в случай на събитие, изплащаш обезщетение. Ние считаме, че има и трети елемент в застраховането и той е превенцията. Тоест ако ние положим грижи и усилия, за да обучим нашите клиенти и партньори, за да предотвратим настъпването на застрахователно събитие, то ние ще бъдем доволни. Клиентите ни ще бъдат още по-доволни, тъй като някои неща не могат да бъдат оценени в пари и няма никога достатъчно обезщетение, което да покрие загубата им, каквито са човешкият живот и човешката болка и страдание. Именно участието ни в кампанията „Пази детето” е израз на нашата философия, така че да може да постигнем резултата, който целим.
Фокус: Нараства ли интересът към застраховки, свързани с пътния травматизъм?
Стефан Софиянски: Като цяло нивото на застрахователна култура на българина се повиши много през последните години, в резултат на дейността на компаниите, на държавните институции и на личното самосъзнание. Разбира се, има го и факторът средства. Тоест много хора биха желали да сключат застраховка, а нямат средства да го направят. Но той не е основният.
Основният въпрос за мен е осъзнаването на необходимостта от това да имаш застраховка, което в държавите, към които ние сме се присъединили с нашето членство в ЕС, е нещо на много висша степен. Да, увеличава се търсенето на лични застраховки, застраховки на живота и на здравето. Но все още хората предимно застраховат ламарините си, нека така да го кажа грубо. Това е необходимо, но не повече от застраховането на своя живот, на своето здраве и на своите близки.
Фокус: А на какво отдавате тази тенденция?
Стефан Софиянски: Първо, повишена застрахователна култура. Второ, динамиката на живота, който живеем и увеличаване на броя на произшествията. Ако гледаме новините, а всички ги гледаме, виждаме, че те са или като военна сводка, или като екшън филм. Има строшени коли, има убити хора. Нещо страшно е.
Фокус: Може ли да се изведе тенденция, че хората застраховат повече децата си, отколкото себе си или се търсят семейни застраховки?
Стефан Софиянски: Държа да кажа, че тези застраховки са много евтини. И това, че не се сключват масово е по-скоро въпрос на липса на култура, отколкото на липса на средства. Ако хората си направят труда да проверят, ще видят, че не става въпрос за някакви стотици хиляди левове. Става въпрос за наистина дребни пари, които могат и да бъдат разсрочени във времето, които са по силите на бюджета на най-бедните слоеве на обществото. Общо взето в училищата даваме организация да бъдат учениците застраховани, т.е. децата. Но не само децата. Разбира се, повишава се броят и на семейните застраховки.
Фокус: Според Вас трябва ли да се търсят на застрахователно ниво някакви облекчения за водачите, които застраховате или си правят застраховки за живота като вид стимулиране на това застраховане?
Стефан Софиянски: Сега на всички ни е ясно, че мина времето, когато държавата трябваше да се грижи за нас. Ние трябва да се грижим сами за себе си. Държавата е регулатор. Тя не е майка, която е длъжна да ни гледа. Тя е регулатор на обществените взаимоотношения. И в тази връзка е необходимо хората да бъдат застраховани, а не когато се случи събитие, те да очакват помощ отнякъде. Т.е. ако човек сам е взел мерки да се защити, след това е много лесно, не дай си, Боже, при настъпване на събитие, да се окаже съответната помощ и да се платят съответните средства за неговото лечение. Да има законодателни облекчения за хората, които сключват застраховки „Живот”. Но те не са достатъчни, според мен. Може би трябва да има допълнителни данъчни облекчения за хората. Трябва да има средна сума, която се приспада от месечното възнаграждение, в случай, че отива за застраховка „Живот” и то не се облага с данъци. Мисля, че е необходимо тези суми да бъдат повишени, така че хората наистина да бъдат стимулирани да застраховат своя живот и своето здраве.
Фокус: А може ли да се разгледа и обратната връзка - застрахователите да правят някакви облекчения специално за професионалните водачи, ако те имат по-добра квалификация, ако преминат през някакви курсове?
Стефан Софиянски: Да, разбира се. Ние го правим това. Все още конкуренцията в България е по-стихийна и застрахователният пазар не е още професионализиран. Той е сравнително млад като финансов пазар. Но така или иначе ние правим облекчения за водачите, които сключват „злополука на местата” и получават от застраховката „Каско”, която ще сключат. Така че ние ги стимулираме по този начин да сключват застраховки „Злополука” на местата, т.е. на водача и на пътниците.
Фокус: Какъв е процентът застраховките за живот и застраховките, свързани с пътния травматизъм от общия брой застраховки?
Стефан Софиянски: Много малък процент са спрямо всички останали, спрямо основно „Автокаското”, „Гражданската отговорност”, която е задължителна. Държавата е взела своето отношение като е направила тази застраховка задължителна, тоуст винаги пострадалият има от кого да бъде компенсиран, стига да е пострадал и да е невинен. Но виновният водач, ако не си е сключил сам на себе си застраховка, той няма откъде да бъде компенсиран.
Фокус: Ще участвате ли в други кампании, не само свързани с пътните инциденти?
Стефан Софиянски: Ние непрекъснато участваме. Ние сме партньори с български червен кръст (БЧК), участваме в кампаниите на БЧК, един от най-големите дарители на БЧК сме. Това може да се провери при ръководството на БЧК. Тук сме попаднали по този повод, но работим и със Съюза на българските автомобилисти (СБА), с Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. От така създадения фонд „Превенция” в компанията финансираме много мероприятия, свързани с повишаване на безопасността, предотвратяване на пътни инциденти не само в областта н транспорта, разбира се. В момента такъв е казусът, за който си говорим. Разбира се, че една птичка пролет не прави. Нашите усилия не са достатъчни да бъде променен манталитетът на обществото. Тук е необходима ролята на медиите и най-вече на държавните институции, промени в законодателството да се направят. Много са факторите, но считам, че подобни кампании като „Пази детето” могат да повлияят на обществото мнение и за по-бърза реакция на институциите.
Фокус: Мислите ли, че в последните години има промяна на общественото мнение по отношение на пътния травматизъм?
Стефан Софиянски: Има промяна според мен. Мисля, че обществото става все по-нетърпимо към безобразията, които се случват по пътя. Не за всичко трябва да виним шофьорите. Шофьорите са може би най-големият фактор и най-важният фактор - като отношението на шофьорите и тяхното поведение на пътя, но трябва да обърнем внимание на пътната инфраструктура. Инвестират се милиарди левове в строителство. За мен е необяснимо на кого е нужно, а в инфраструктура средствата, които се инвестират са крайно недостатъчни. Аз съм убеден, че при една добра пътна инфраструктура много от водачите биха променили своето поведение на пътя, няма да се изнервят и да правят... Дори уравновесени хора правят глупости. Кампанията „Пази детето” беше насочена към шофьорите.
Марта МЛАДЕНОВА

 
Copyright 2008 - 2022, AVA Bulgaria
Created by ABC Design & Communication