В-к "24 часа": Идат измами с коли на лизинг
Заради повишените вноски застрахователи очакват повече инсценирани щети
Финансовата криза ще увеличи случаите на застрахователни измами, прогнозират застрахователи.
Повишените лихви и вноски по лизинга и кредитите за покупка на автомобили ще станат непосилни за плащане от някои клиенти. Те ще се опитат да прехвърлят плащането им на застраховате ля, като го измамят, че е настъпила щета.
Това прогнозира пред "24 часа" шефът на "Лев инс" Стефан Софиянски.
Обикновено се инсценират катастрофа, кражба или пожар. Всяка кола на кредит или лизинг е застрахована с пълно "Каско" и при настъпване на тотална щета компанията изплаща обезщетението на банката или лизинговото дружество.
Така отпада задължението на клиента да доизплаща автомобила. Той не губи и нищо от до момента платеното, както би станало, ако се откаже сам.
Не очаквам съществен ръст на измамите, въпреки че ще има хора, които са надценили възможностите си за изплащане на нова кола и при тези условия ще срещнат трудности. Но те по-скоро сами ще се откажат от лизинга, смята обаче Румен Георгиев, шеф на "Армеец".
Според него по-голям проблем ще има с доказване на леките катастрофи, за които вече няма да нужно да се вика КАТ. Очаква се въвеждането на документ за удостоверяване на ГГГП, без да се издава протокол.
Така много виновни за по-тежки катастрофи, пияни водачи ще могат да претендират, че са ударени на паркинг например, защото няма да са задължени да представят протокол от КАТ. Застрахователите пък дори и при съмнение няма да имат основание да откажат да платят щетата, обясни Георгиев.
Цената на "Гражданска отговорност" расте, някои компании вече са я коригирали с 10-20%, други планират да го направят до дни, съобщиха още застрахова-телите. Средните нива в момента са от 140 до 250 лв. в зависимост от кубатурата, мястото на управление и дали важи за ЕС.
Въпреки това често има разлика между обявените и реалните цени, защото се правят различни отстъпки. За повишение се говори отдавна, но голямата конкуренция поддържа нивата сравнително ниски, от което застрахователите трупат загуби.
София Терзийска