Money.bg : Конгресът отряза Тримата големи
Усилията на Конгреса за спасяването на производителите на автомобили от Детройт, бяха спрени в четвъртък, от законодателите, според които индустрията няма надежден план как да се излезе отново на печалба.
Решението дойде след два дни, в които лидерите на три от най-големите корпорации Америка пледираха за отпускане на финансиране с парите на данъкоплатците от страна на законодателите.
Но отказът на техните молби повдигна въпроса за бъдещето на компаниите, които са синоним на американската индустрия от десетилетия и заедно да наемат 239 000 души в САЩ.
Демократите в Конгреса предлагат само смътна надежда, казвайки: ще преразгледат евентуално спасяване, ако General Motors, Ford Motor и Chrysler представят убедителни планове за преструктуриране до 2 декември.
"Докато те не ни показват плана, ние не можем да им покажем парите", заяви Нанси Пелоси, говорителката на Камерата на представителите.
Вероятно отлагането на изслушването за 2 декември цели демократични лидери да приключат изработването на изцяло нови закони, вместо да пренасочват средства от $700 милиарда финансово-спасителни планове, които вече са одобрени или да ускорят отпускането на $25 милиарда, които бяха предвидени за модернизиране на автомобилните заводи на трите компании.
Друга възможност е да се отпусне на индустрията малка помощ от 5 до 10 милиарда щатски долара, за да се закрепи положението до март или април.
Екипът на новоизбрания президент вече обсъжда ново законодателство, с което да може да се помогне на компаниите както обеща Обама на 20 януари.
Новини че Конгресът може да преразгледа отказа си през декември помогна на акциите на GM и Ford да отскочат от дъното късно в четвъртък след като падаха свободно през целия ден.
Книжата на GM приключиха сесията с 3% ръст до $2.88, а Ford завърши с 10 на сто повишение, до $1.39.
В доклада си във Вашингтон, пред Конгреса изпълнителният директор на GM Рик Вагонер заяви, че проблемът с ликвидността е толкова сериозен, че компанията може да не издържи до януари.
Ако GM получи средства от Конгреса, компанията вероятно ще използва парите, за да затвори редица предприятия и да приведе производствения си капацитет в съответствие с продажбите.
Проблемът е, че силните синдикати в сектора в САЩ, както и местните власти се противопоставят на закриването на който и да е от осемте завода на GM, а в същото време средната заплата във фирмата е 75 долара на час или близо 130 000 долара годишно.
Крайслер, която е в опасност от недостиг на парични средства и банкрут до края на годината, също ще трябва да предприеме такива стъпки.
Фирмата не е спряла производствени мощности, но е прекратила развитието на нови превозни средства за да ограничи разходите си.
Президентът на синдиката на автомобилните служители Рон Гетелфингър на пресконференция днес призова правителството да приложи незабавно спешни спасителни мерки за Тримата големи.
Показанията на изпълнителните директори пред комисиите на Конгреса се превърнаха в основна пречка за трите компании.
Те не успяха да спечелят достатъчно подкрепа за финансиране, защото законодателите са останали напълно неубедени, че ще променят фундаментално начина, по който правят бизнес.
Изпълнителните директори за се опитали да намалят значението на необходимостта да се намалят работните места извън рамките на основната дейност и да се преработят договорите със синдикатите, като са посочили за източни на проблемите си само кризата на финансовите пазари.
Демократични лидери, предложиха план за обособяването 25 милиарда щатски долара за отрасъла от 700 милиарда щатски долара за стабилизиране на финансовите пазари.
Вместо това президентът Буш и републиканците заявиха, че трябва да се ускори работата на Министерството на енергетиката по програмата за модернизация, която ще предостави 25 милиарда щатски долара в заеми на трите компании.
Но нито един от обсъжданите планове засега няма достатъчна подкрепа в Конгреса.